Type and press Enter.

Bohdan Korewicki / Przez ocean czasu

Nade(j)szła już chwila na moje kolejne, krótkie, polsko-fantastyczne wspominki, literacko i wydawniczo odświeżone dzięki świetnej serii „Archiwum Polskiej Fantastyki”. Na tapet biorę tym razem, sporą legendą już obrośniętą powieść Bohdana Korewickiego – Przez ocean czasu.

Bardzo przyjemne, przyznać to muszę, chwile spędziłem podczas zapoznawania tomu pierwszego tej opowieści. Przez ocean czasu to staroszkolna mocno – lata 50 – młodzieżowa przygodówka, z wielką fantastyczną podróżą w czasy zamierzchłe naszej (pre)historii jako lejtmotywem. Plastycznie, miło i sprawnie jest to napisana rzecz, zdecydowanie też sformatowana pod młodego czytelnika, co jednak nie powinno specjalnie przeszkadzać w lekturze, a tym bardziej i odbiorze, tej klasycznej już pozycji.

Nie miałem szczęścia jakoś poznać jej „za młodu”, a szkoda, gdyż niewątpliwie musiałaby wtedy na mnie zrobić o wiele większe wrażenie. Nadrobiłem zatem te zaległości teraz – i nie żałuję!

Książkę polecam przede wszystkim jako sentymentalną podróż w literackie czasy lat 50 XX wieku, by stamtąd już swoistym wehikułem czasu – chronomobilem „made in Poland” (!), udać się wraz z bohaterami tej interesującej historii, w czasy lodowcowych epok oraz żyjących tam pitekantropów i neandertalczyków. Świetny i nowatorski jak na tamte fantastyczno-przygodowe lata pomysł, bardzo dobre jego wykonanie i rzeknę raz jeszcze – rzecz naprawdę czytelniczo to przyjemna!

Korewicki2

Tom drugi przygód ekspedycji chrononautów spod Warszawy, przedstawia ich losy dalsze, już u samego celu swej podróży w czasie – w epoce wielkich gadów ery Mezozoicznej.

Tytułowy ocean czasu jaki przebywają, by dotrzeć finalnie do tego miejsca, czy też czasu właśnie, wpływa mocno i wyraźnie na ich psychikę. Kreda okazuje się być bowiem bardzo niegościnnym miejscem dla ludzi. Obcym dla nich całkowicie, dusznym, przygnębiającym i zwyczajnie niebezpiecznym. A dzięki sprawnej narracji, czytelnik z łatwością odczuje ten przygodowy klimat.

Korewicki w swej powieści w świetny sposób łączy wątki młodzieżowo-przygodowe z edukacyjnymi (na poziomie lat 50-tych XX wieku rzecz jasna). W swoim gatunku pozycja jest to więc zdecydowanie bardzo dobra, a pośród wielu czytelników posiada wręcz status kultowej! Niewątpliwie, Przez ocean czasu to klasyk polskiej fantastyki przygodowej. Skierować ją należy, i sam polecić ją mogę osobom młodym, jak i tym, dla których lata młodości są już nostalgii pełnym li tylko wspomnieniem! 

Kapitan MO

Ilustracja w tle: Bohdan Korewicki – wikimedia commons
Okładki
: Bohdan Korewicki, Przez ocean czasu t. I i II, Wydawnictwo Solaris, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *