Type and press Enter.

Świat zapomniany / Mirosław Hermaszewski / Ciężar nieważkości

„Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty” to fascynująca lektura! Generał Hermaszewski interesująco bardzo opowiada o przygodzie swojego życia: ośmiodobowym pobycie na okołoziemskiej orbicie, spędzonym w radzieckim statku SOJUZ-30, a następnie na orbitalnej stacji badawczej SALUT-6. A wszystko to, działo się w ramach lotów załogowych, międzynarodowego programu kosmicznego INTERKOSMOS.

Przygoda ta, mająca historyczne miejsce i czas w roku 1978, jest prawdziwym ukoronowaniem jego ambicji i marzeń, ale przede wszystkim niezmiernie ciężkiej pracy. Gdyż w kosmos latali wtedy nie tyle najlepsi, co tylko najlepsi z najlepszych!

A Mirosław Hermaszewski taką wybitną jednostką niewątpliwie był. W swojej książce, przyjemnie, a chwilami i barwnie, opisuje swoją, nierzadko i wyboistą, drogę na ten w nieważkości usytuowany, nadniebny szczyt.

Od dramatycznego dzieciństwa, poprzez kolejne szczeble lotniczego wtajemniczenia i niebanalnej, wojskowej kariery. Na każdy z tych etapów dochodzi on drogą tytanicznej pracy, oraz nieprawdopodobnie mozolnych i katorżniczych wręcz – w finalnych epizodach – treningów. 

Wyczerpujących fizycznie i mentalnie. To nie była droga dla każdego. Chęć, oraz swoisty przymus bycia najlepszym, nie zatracając przy tym cech koleżeńskości czy skromności, była skutecznym determinantem oraz motorem działań jedynego jak do tej pory, polskiego kosmonauty!

87c7b724-d680-4f72-a1a8-023908013d78

„Opowieść pilota-kosmonauty” czyta się naprawdę znakomicie. A dla fanów prozy Lema, gratka jest to też dodatkowa, gdyż prawdziwie urzeczywistnia jego niesamowite fantazje, spisane na kartach jego wielu powieści! Hermaszewski bowiem, chwilami sporymi, szczegółowo zasypuje nas realnymi, kosmicznymi technikaliami. Słodycz! No i czysta Science! Choć niewątpliwie z przełomu lat 70/80.

Dodatkowo, książka zawiera sporą liczbę bardzo ciekawych i znakomicie ubarwiających tę historię fotografii. Wiele z nich, zaczerpnięta jest z bogatego, prywatnego archiwum Autora.

Kosmiczna przygoda życia Mirosława Hermaszewskiego, bez dwóch zdań, z łatwością stanie się czytelniczą przygodą każdej złaknionej tego typu opowieści istocie! Polecam zdecydowanie zapoznać się z tą pozycją! Musowo jest bowiem znać historię ikony i żywej legendy polskiej kosmonautyki! Jazda zatem do czytania, a generałowi niechaj będzie WIECZNA CHWAŁA! 

Kapitan MO

Fotografia w tle: Mirosław Hermaszewski, EAST NEWS
Fotografia w tekście: Mirosław Hermaszewski, Bartosz Krupa/EAST NEWS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *