Type and press Enter.

Jakub Ćwiek – Grimm City. Bestie / Krótko acz treściwie #3

Grimm City to miasto wzniesione na ciele olbrzyma, który pewnego dnia runął z nieba. Z jego przypominającej ropę krwi, całe miasto czerpie zyski, stosując ją nie tylko do napędzania wszystkich możliwych pojazdów, ale i do oświetlania miasta. Jak i do wielu innych rzeczy. Nad miastem wisi wieczny smog, a mieszkańcy próbują tylko przetrwać, nurzając się codziennie w beznadziei. Tutaj nie ma sprawiedliwości, chociaż trzeba przyznać, że niektórzy stróże prawa robią, co mogą, aby tę sytuację zmienić.

W takiej ponurej scenerii toczą się równolegle dwie opowieści. Jedna to sprawa Drwala. Osławionego seryjnego mordercy, który porywa niewiasty, a następnie rąbie je na małe kawałki. Miasto ogarnia strach. Druga to skomplikowana sprawa morderstwa pewnego prominentnego mieszkańca, który jest także szychą w jednej z rodzin mafijnych.

Wszystkie te sprawy łączą pewien inspektor, wściubiająca nos w nieswoje sprawy dziennikarka, pewien były bokser zwany Bestią, oraz jego córka. Poznajemy także kolejną ofiarę Drwala, Cherry, która zupełnie jak Szeherezada snuje swoje opowieści, którymi może ocali życie swoje, a być może czyjeś jeszcze? Ale po więcej zapraszam już do książki!

Druga część wydaje się jeszcze lepsza od tomu poprzedniego. Ten wyrywek z historii Grimm City można czytać bez konieczności znajomości wcześniejszych opowieści. Tamta sprawa – utalentowanego muzyka – jest tylko wspomniana.

Sama powieść skojarzyła mi się z czarno-białymi filmami, w których szlachetny bohater walczył z resztą świata. Choć być może nie jest to do końca całkiem dobre porównanie. Mamy tu mnóstwo nawiązań do znanych baśni i legend, jak choćby słynny olbrzym, czy Zła Królowa, która w tym przypadku jest tylko trochę inna, niż ta ze znanej baśni. Albo Święta Księga, zawierająca opowieści takie, jak ta o pewnej księżniczce, która po ukłuciu wrzecionem…

Nie pozostaje mi już nic innego, jak tylko książkę polecić i zachęcić do lektury!

eR_

Zdjęcie: http://moviesroom.pl/popkultura/ksiazki/11104-grimm-city-2-grafika-okladkowa-do-powiesci-jakuba-cwieka-gotowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *