Type and press Enter.

Historie Zakulisowe 6 / OŚWIADCZYNY

Sąd w Utrechcie zakazał w piątek 14-latce wyruszyć w samotną podróż jachtem dookoła świata. Laura Dekker chciała pobić rekord świata właśnie jako najmłodsza osoba, która opłynęła glob. Jej rodzice, którzy poparli córkę, zostali ostro skrytykowani przez część mediów, które uważały, że to zbyt ryzykowna podróż dla tak młodej osoby. Po zasięgnięciu rady psychologów i zawodowych żeglarzy sąd przychylił się do tej opinii, a nadzór nad dziewczynką przekazał opiece społecznej.

30.10.2009 r.

Czasem czeka się krócej na pierwszy pożar złudzenia. Betty ma dziesięć płomyków na torcie. Mocno zdmuchuje wszystkie i spieszy rozwinąć żagle, to jest: pociągnąć świat za czworo uszu. Wtedy siwy pan o bardzo czerwonej twarzy cedzi sucho w nieznanym Betty języku, że wstęp do portu za cztery świeczki.

To już stanowczo za wiele. Po dziesięciu nocach o mokrych oczach Betty zagina cztery strony mapy i wychodzi bezdźwięcznymi drzwiami okna. Oczywiście jest z tego afera. To nawet wdzięczny taniec mamy, taty, służb policyjnych. Tylko, że Betty pląsa na innym parkiecie.

Kiedy radiowy spiker recytował imię Betty, zapragnąłem porwać ją w ramiona. Ale nie tak, żeby przytulić, tylko tak, jak się skacze parami na przezroczyste plecy przepaści.

Kiedy liczyłem do dziesięciu nad chudym torcikiem, myślałem, że będę leczył rany ziemi i uczył chodzić młode mrówki. Ale potem rosły nowe świeczki, tort nabierał tłuszczu, a ja skradłem się między ludzi. Składałem śluby dobrym Apaczom, uciśnionym mieszkańcom Pontu, księżniczkom małym i dużym, kalekom pięknych mitologii. Wszyscy prosili o głos, a odmawiać jeszcze nie umiałem.

Powiem to dzisiaj. Czuję, że Betty nie odmówi.

Mersault

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *