Type and press Enter.

George Orwell / Rok 1984, czyli Wielki Brat ciągle patrzy!

Nie można się wahać przy ocenie tej pozycji – Rok 1984 to arcydzieło światowej literatury.

Orwell w mistrzowski, bezkompromisowy i dobitny sposób przedstawia wizję systemu ultra-totalitarnego. W swej absolutnej wszechwładzy i kontroli nad jednostką, jak i całym społeczeństwem, system ów nie pozostawia żadnych złudzeń ani nadziei na wyrwanie się spod jego wściekle opiekuńczych skrzydeł. Wyrwanie się fizyczne, czy choćby emocjonalne.

Oko Wielkiego Brata widzi bowiem, a i słyszy wszystko! Jego ręce natomiast, w postaci Ministerstwa Miłości czy Policji Myśli, niemal paranoicznie sięgają aż do wnętrza głów i dusz swoich potężnie stłamszonych, zastraszonych i zindoktrynowanych na niespotykaną dotąd skalę obywateli – towarzyszy jedynie słusznej Partii.

Angsoc – doskonała w swej obłąkańczej postaci forma totalitarnego ciemiężenia społeczeństwa, nade wszystko ceni i kocha władzę. Dla samej władzy sprawowania. By ją utrzymać, bez zawahania, czy okiem nawet mrugnięcia, zrobi absolutnie wszystko. Nie szczędząc niepokornym jednostkom bezlitosnych, krwawych tortur, zabijając lub całkowicie krusząc i łamiąc je psychicznie, wymazując jednocześnie ze strumienia znanej powszechnie historii.

rok-1984-b-iext41786327

Świat Londynu z orwellowskiego Roku 1984 to przerażająca i ostatecznie ponura rzeczywistość, gdzie permanentny stan zagrożenia, strach, paranoja i całkowity brak uczuć wyższych między ludźmi – poza jedynie słusznym uwielbieniem Wielkiego Przywódcy – ukazany jest przez Autora nad wyraz plastycznie. Czytelnik zatem bardzo szybko i z łatwością przesiąka ciężką atmosferą tej antyutopii.

Atmosferą, gdzie jedynym i nadzieję niosącym światełkiem są w pewnym momencie padające słowa: „KOCHAM CIĘ”. Zaskakujące, szokujące wręcz i całkowicie nielegalne. Czy uczucie dwojga ludzi, może zmienić ich samych i tak skonstruowany świat? Czy zdoła się w nim rozwinąć? I czy potrafi się choć ukryć przed omnipotentnym i litości nieznającym orężem Wielkiego Brata?

Niezmiernie i wciąż niezmiennie – dogłębnie poruszająca to powieść. Niepokojąco nadal też aktualna, chirurgicznie celna i ponadczasowo nas ostrzegająca. Ale nade wszystko, razem z równie znakomitym i genialnym Folwarkiem zwierzęcym – pozycja to absolutnie obowiązkowa! 

Józek z bagien

Fotografia w tle: https://i.imgur.com/K7hf0GC.jpg
Fotografia w tekście: George Orwell, Rok 1984, Wydawnictwo MUZA SA, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *