Type and press Enter.

PRAWDZIWE-NIEPRAWDZIWE NR26, OBRAZ KAROLINY TRESKI / BLEJTRAM #7

Patrzę na obraz po raz pierwszy. Zapamiętuję tyle, ile potrafię. Okno o fakturze ceraty w złotym kolorze. Pod nim człowiek wsparty łokciami o kolana. Dziwny to widok i niepokojący: cierpienie jest w nim i ciemność go otacza, a tkanina światła istnieje wyłącznie dla siebie. Nie dla człowieka. Nie dla świata. Jest tłem, ale nie dla niego.

Nie ma w tym obrazie niczego nadziejnego. O ile dobrze pamiętam, a nie chcę zmącić intuicji podglądactwem, człowiek ciemniejszy ma kontur od otaczającej go ciemni. Ciekawe. Nie ma w człowieku żadnego światła, chociaż za jego plecami pulsująca tkanina nadziejnej jasności mogłaby wystarczyć mu na wszystkie dni aż do skończenia świata.

To siedzi zrozpaczony Albert po tym, kiedy umarła mu matka. Nie jest szczególnie smutny; porusza się w ciemności coraz śmielej.

Albo to siedzi zrozpaczony Albert po tym, kiedy zabił Araba; algierskie lato kończy się, jest piękny wieczór nad Morzem Śródziemnym. W nim nie ma poczucia winy, jest zrozpaczenie wynikające z bycia. Afrykańskie słońce pali plażę, tląc się splątanymi promieniami wokół, lecz on tego nie odczuwa.

A może… jakże mu było, temu małemu chłopcu, bodaj kilkunastoletniemu, z ruskiej powieści – Tiertiakow? Czy to nie on leżał w swoim maleńkim pokoiku, na piersi trzymając kowadło wstrętnego choróbska? Albo Rodion, kiedy wzrokiem sięgał ku skrzypieniu drewnianej podłogi, zanurzony bezkresnie w mokradła szaleństwa?

Wszyscy oni, ale nade wszystko: Ty, który siedzisz pod plamą światła o barwie miodu, wiedząc, że nie dla Ciebie świeci. Nie ma w tym obrazie pocieszenia, nie ma i nie będzie, dopóki nie odwrócimy spojrzenia.

Przed sztalugą stoi kobieta, łagodnymi ruchami pędzla nakłada obficie żółtą barwę.

„Kto chce malować świat w barwnej postaci, niechaj nie patrzy nigdy prosto w słońce, bo pamięć rzeczy, które widział, straci, łzy tylko w oczach zostaną piekące”.

Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *